Slovenské banské múzeum- Galéria Jozefa Kollára a TOTO! je galéria srdečne pozývajú na výstavu TOTO! JE KABINET ILUSTRÁCIE XI. KAROL ONDREIČKA, ktorá je prístupná pre verejnosť do 8. augusta 2020, Nám. Sv. Trojice 8, Banská Štiavnica.
Už voľným okom rozlíšite rukopis – tenké linky, detaily skryté v intenzívnom šrafovaní, ktoré vytvára permanentné prítmie. Priesvitné farbenie. A tváre hrdinov, ktorí sa na vás (zvyčajne) uprene, z očí do očí, pozerajú už z prebalu knihy, ako značka. Spoznáte sa tak s nimi skôr, než o nich začnete čítať.
Ilustroval nežne.
Kunsthistorička Barbara Brathová o ňom napísala: „... raz sú ilustrácie čiernobiele, inokedy jemne kolorova-né. Vždy však poetické, smerujúce k podobe sna a fikcie, hoci vychádzajúce z reálnych zážitkov a zákonitostí... plné znakov, náznakov, symbolov, alegórií.“
Karol Ondreička (1944 – 2003) študoval najskôr na Pedagogickej fakulte v Nitre, potom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na oddelení ilustrácie a knižnej tvorby u profesora Albína Brunovského. Neskôr tam pôsobil ako pedagóg, v roku 1991 sa stal rektorom. Ilustroval viac než dvesto kníh pre deti a dospelých, za ktoré získal mnohé ocenenia. Rovnako intenzívne však tvoril aj grafiky (patril medzi zakladateľov združenia G-bod), maľby, exlibrisy a známky.
Jeho ilustrácie nájdete napríklad v knihách René Guillota – Pirátov odkaz (1975), Petra Ševčoviča – Tretinový chlap (1976), Stanislava Rudolfa – Nežne háčkovaný čas (1977), Denise Legrix – Taká som sa narodila (1978), Any Maríe Matuteovej – Paulina (1979), Boženy Němcovej – Podhorská dedina (1980), Claude Clémentovej – Dievča odnikiaľ (1981) a Alty Vášovej – 7,5 stupňa Celzia (1984) či v zbierkach Tisíc a jedna noc (1987), Šibeničné piesne (1990), Zakliaty zámok (1991) aj Slovenské rozprávky (2004).
Kontakt: galeria@muzeumbs.sk, maria.rojko@gmail.com, www.muzeumbs.sk, www.totojegaleria.sk
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.