Duálne vzdelávanie

Duálne vzdelávanie

Nová spolupráca medzi Slovenským banským múzeom a Katolíckou spojenou školou sv. Františka Assiského v Banskej Štiavnici

V stredu 11. júna 2025 Slovenské banské múzeum a Katolícka spojená škola sv. Františka Assiského v Banskej Štiavnici oficiálne odštartovali spoluprácu v oblasti duálneho vzdelávania. Riaditelia oboch inštitúcií – Ing. Peter Zorvan, PhD. a Mgr. Karol Palášthy – podpísali zmluvu, ktorá študentom odboru informačné a sieťové technológie otvorí cestu k praktickej výučbe priamo v múzeu.
Ide o výnimočný projekt, ktorý spája technické vzdelávanie s kultúrnym dedičstvom. Študenti tak získajú nielen odborné zručnosti, ale aj možnosť podieľať sa na digitálnej transformácii jednej z najvýznamnejších pamäťových inštitúcií na Slovensku.

Prepojenie moderných technológií s kultúrnym dedičstvom
Na rozdiel od klasickej praxe v komerčných spoločnostiach múzeum ponúka jedinečný kontext – prepojenie digitálnych technológií s historickými zbierkami, budovami a artefaktmi s príbehmi. Študenti sa budú venovať úlohám, ktoré sú v súčasnosti pre múzeá kľúčové z hľadiska ich digitálnej transformácie:
•    Vizualizácie budov, ako aj príprava pre 3D tlač historických modelov.
•    Digitalizácia zbierkových predmetov a ich príprava pre 3D tlač.
•    Tvorba aplikácií a virtuálnych sprievodcov, ktoré obohatia návštevnícky zážitok.
•    Programovanie webových stránok a spracovanie obsahu pre sociálne siete: Múzeá dnes aktívne komunikujú s verejnosťou on-line. Študenti sa naučia, ako prispôsobiť digitálny obsah pre rôzne platformy a cieľové skupiny, čo je cenná zručnosť pre akéhokoľvek digitálneho marketéra.

„Veríme, že študenti u nás nájdu inšpiráciu a získajú cenné skúsenosti, ktoré ich posunú ďalej. Súčasne aj pomôžu múzeu napredovať,“ uviedol riaditeľ Slovenského banského múzea. „Spolupráca so študentmi nám pomôže získať nové pohľady v oblasti digitalizácie našich zbierok.“

Riaditeľ Katolíckej spojenej školy k tomu dodal: „Chceme, aby naši študenti vedeli, že to, čo sa učia v škole, má reálny zmysel. Táto spolupráca im ukáže, že aj v prostredí múzea sa dajú využiť moderné technológie. Budú pritom súčasťou niečoho väčšieho - ochrany kultúrneho dedičstva. Je to pre nich obrovská príležitosť a zároveň výborný štart do pracovného života.“

Pridaná hodnota pre región
Zapojiť mladých ľudí do uchovávania a prezentácie kultúrneho dedičstva pomocou moderných technológií je inovatívnym krokom, ktorý môže inšpirovať aj ďalšie inštitúcie. Študenti nadobudnú praktické skúsenosti a uvedomia si, akú dôležitú úlohu môže zohrávať ich odbor aj v tomto prostredí.
Slovenské banské múzeum sa tak stáva priekopníkom v oblasti prepojenia múzejníctva s duálnym vzdelávaním. Tento model má potenciál nielen zvýšiť uplatniteľnosť absolventov, ale aj posilniť spoluprácu medzi školami, kultúrnymi inštitúciami a regiónom.

Od septembra 2025 bude múzeum súčasťou programu duálneho vzdelávania pre študentov odboru informačné a sieťové technológie.

V stredu 28. mája 2025 si priestory školy osobne prezrel riaditeľ múzea Ing. Peter Zorvan, PhD., v sprievode riaditeľa školy Mgr. Karola Palášthyho. Spolu potvrdili záujem o spoluprácu, ktorá umožní študentom získať praktické skúsenosti priamo v múzeu.

Čomu sa budú študenti venovať?
•    Budú sa podieľať na tvorbe 3D modelov zbierkových predmetov – s cieľom zachovať ich digitálnu podobu pre ďalšie generácie.
•    Zapoja sa do komunikačných aktivít múzea – príprava obsahu pre sociálne siete a webovú stránku.
Táto iniciatíva podporuje prepojenie odborného vzdelávania s praxou a zároveň pomáha múzeu rozvíjať moderné formy prezentácie zbierok.