Kammerhof Kammerhof

KDE NÁS NÁJDETE

Adresa: Kammerhofská 2, 969 01 Banská Štiavnica
GPS
N – 48°27´19,00"
E – 18°53´43,50"
Možnosť platby len v hotovosti.
Návštevný poriadok expozície Kammerhof-Baníctvo na Slovensku

KONTAKT

hramesa@muzeumbs.sk, macko.tadeas@muzeumbs.sk 
045/694 94 18,  0918 990 450
Vstup do expozície:
 priebežne podľa platných otváracích hodín; len individuálne prehliadky; rezervácie vstupov odporúčame len pri školských skupinách alebo pri väčších skupinách návštevníkov
Dĺžka prehliadky: odporúčame rezervovať si čas na prehliadku v rozsahu 90 minút
Prehliadka je možná aj v cudzom jazyku: anglický jazyk 
za príplatok 15,00 €

Kammerhof expozícia Baníctvo na Slovensku

Najrozsiahlejšia expozícia v meste nie je len o banskej technike. Samotné baníctvo - ťažba suroviny sa začína objavením ložiska, geologickým prieskumom, používajú sa pri nej rôzne pracovné nástroje, potrebné sú banské mapy, svietidlá a dopravné prostriedky. Z podzemia sa často musí odstrániť spodná voda, aby sa tam dalo pracovať. Človek využíva čerpacie zariadenia a na ich pohon, ako aj na pohon ďalších zariadení, ktoré ppoužíva pri ťažbe a spracovaní suroviny sú nutné energie (konská, vodná, stlačený vzduch, elektrická). Tieto zložité, aj jednoduchšie činnosti, ktoré banská práca predstavuje, sú v expozícii prezentované od najstarších archeologických nálezov až po 20. stor.

Ideálne je túto expozíciu navštíviť skôr, ako sa rozhodnete nahliadnuť do podzemia v Glanzenberg štôlni, či v Bartolomej štôlni v Banskom múzeu v prírode.

Kammerhof – z histórie objektu

Najcennejší pamiatkový objekt historického centra Banskej Štiavnice, postupne budovaný od 12. stor. V 16. stor. sa stal sídlom Hlavného komorskogrófskeho úradu, ktorý riadil baníctvo najbohatšieho banského rudného regiónu, dnešnú stredoslovenskú banskú oblasť.

Obsadenosť expozície:

Rezervačný formulár

Položky označené hviezdičkou sú povinné *

* * *
*
*
*
*
*  
*