Banské múzeum v prírode Banské múzeum v prírode

KDE NÁS NÁJDETE

Adresa: J. K. Hella 12, 969 01 Banská Štiavnica
GPS súradnice
N – 48˚27'04,60"
E – 18˚53'18,80" 

V Banskom múzeu v prírode sa dá od 4.júna 2019 platiť už aj platobnou kartou a od 8.júna 2019 je prístupná oddychová zóna PERMONÍK!

NÁVŠTEVNÝ PORIADOK BANSKÉHO MÚZEA V PRÍRODE

KONTAKT

045/691 29 71

bmp@muzeumbs.skskanzen@muzeumbs.sk 

Vstup do expozície: min. 5 platiacich osôb podľa aktuálne platných otváracích hodín
Sprevádzanie v cudzom jazyku - príplatok 15,00 € (anglický, nemecký, maďarský, poľský a španielsky jazyk)

Banské múzeum v prírode

Banské múzeum v prírode je umiestnené západne od centra mesta cca 1 km v smere na Levice. Rozkladá sa v malebnom údolí pod tajchom Klinger na okraji mesta.

Už 40 rokov poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky originálnych banských priestorov. Ako najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia.

Banské múzeum v prírode

Najvzácnejší exponát

V podzemnej expozícii je to Gápel na konský pohon, ktorý je jediný stroj-motor od banského výťahu, ktorý sa na Slovensku zachoval. Povrchovej expozícii svojím významom jednoznačne kraľuje Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj, priemiestnený zo šachty Lill v Hodruši. Je to pamätník slávnej éry vodnostĺpcových strojov, ktoré v 18. storočí zachránili banskoštiavnické baníctvo od zániku a stáli na čele technického pokroku v celosvetovom meradle.

Najvzácnejší exponát

Odporúčame

Čakanie na vstup do podzemnej expozície si môžete spríjemniť prehliadkou povrchovej expozície. Obzvlášť atraktívna je Geologická náučná expozícia,  ktorá na malej ploche prezentuje geologický vývoj Slovenska. Na geologickej mape a sedemdesiatich stanovištiach môžete vyhľadať horniny pochádzajúce z vášho rodiska. Sú tu sústredené jedinečné technické banícke pamiatky banskoštiavnického regiónu.

Extra zážitok

Prehliadku podzemia absolvujete vystrojený prilbou, plášťom  a lampou, čo je jedinečný zážitok, ktorého  fotografie by nemali chýbať v žiadnom fotoalbume cestovateľa.

Približná dĺžka prehliadky je 90-100 minút. Prehliadku odporúčame absolvovať vo vhodnej turistickej obuvi a v teplejšom oblečení.

Obsadenosť expozície:

Napíšte nám

Položky označené hviezdičkou sú povinné *

* * *
*
*
*
*
*  
*