Banské múzeum v prírode Banské múzeum v prírode

KDE NÁS NÁJDETE

Adresa: J. K. Hella 12, 969 01 Banská Štiavnica
GPS súradnice
N – 48˚27'04,60"
E – 18˚53'18,80" 

Banské múzeum v prírode poskytuje možnosť platby platobnou kartou.  

NÁVŠTEVNÝ PORIADOK BANSKÉHO MÚZEA V PRÍRODE

EXPOZÍCIA Z DÔVODU OPATRENÍ COVID-19 ZATVORENÁ!

Banské múzeum v prírode je umiestnené západne od centra mesta cca 1 km v smere na Levice. Rozkladá sa v malebnom údolí pod tajchom Klinger na okraji mesta.

Už viac ako 45 rokov poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky originálnych banských priestorov. Ako najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia.

Najvzácnejší exponát

V podzemnej expozícii je to Gápel na konský pohon, ktorý je jediný stroj-motor od banského výťahu, ktorý sa na Slovensku zachoval. Povrchovej expozícii svojím významom jednoznačne kraľuje Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj, priemiestnený zo šachty Lill v Hodruši. Je to pamätník slávnej éry vodnostĺpcových strojov, ktoré v 18. storočí zachránili banskoštiavnické baníctvo od zániku a stáli na čele technického pokroku v celosvetovom meradle.

Najvzácnejší exponát

Odporúčame

Prehliadka povrchovej expozície predstaví jedinečné technické banícke pamiatky banskoštiavnického regiónu, ale aj Náučno geologickú expozíciu, ktorá na malej ploche prezentuje geologický vývoj Slovenska. Na geologickej mape a sedemdesiatich stanovištiach môžete vyhľadať horniny pochádzajúce z vášho rodiska.

Extra zážitok

Prehliadku podzemia je možné absolvovať pri splnení nasledujúcich podmienok:

- zakúpenie lístka do podzemia ( max. počet osôb na 1 vstup - 48, minimálny počet- 5)

- vystrojený prilbou, plášťom, príp. lampou (vlastný plášť je možné si zakúpiť v pokladni expozície)

- pred vstupom vykonať dezinfekciu rúk 

- počas celej prehliadky dodržať povinné prekrytie dýchacích ciest (tváre)

Približná dĺžka prehliadky je 90-100 minút. Prehliadku odporúčame rezervovať vopred a absolvovať vo vhodnej turistickej obuvi a v teplejšom oblečení.