Glanzenberg Glanzenberg

Kontakt

045/ 694 94 18, 0948 187 797
Vstup do expozície: podľa platných otváracích hodín

Možnosť platby len v hotovosti.
Max. počet osôb v skupine 15. Minimálny vek 6 rokov.

NÁVŠTEVNÝ PORIADOK

KDE NÁS NÁJDETE

Adresa: Kammerhofská ulica 26, 969 01 Banská Štiavnica
GPS súradnice
N – 48°27´27,00"
E – 18°53´56,30"

Prehliadka začína v pokladni/šatni (biela budova 80 m) nižšie od ústia štôlne.

Ústie dedičnej odvodňovacej štôlne Glanzenberg sa nachádza pri pamätníku padlým v 2. sv. vojne na Kammerhofskej ulici. Najstaršia písomná zmienka  je z roku 1560. Štôlňa mala významnú úlohu v počiatkoch ťažby zlatostrieborných rúd na žile Špitaler pod kopcom Glanzenberg. V neskorších dobách, keď jej odvodňovaciu funkciu prevzali nižšie položené odvodňovacie štôlne, slúžila na dopravu, vetranie a fáranie technikov.
Pre verejnosť je sprístupnených 500 m v hĺbke 32 m. Sprístupnená časť končí pri šachte Kaufhaus, kde sa nachádzajú aj tzv. cisárske schody, ktoré sú vytesané do kameňa a spájajú ju s nižšie vyrazenou Hornou Svätorojičnou štôlňou.
V roku 1751 navštívil štôlňu Glanzenberg František Štefan Lotrinský – manžel Márie Terézie. Na jeho počesť tu bola zabudovaná pamätná tabuľa. V tomto priestore boli postupne pridané aj ďalšie pamätné tabule pri návštevách významných panovníkov. Posledným z nich bol cisár František Jozef I.
Historická výnimočnosť, ale najmä to, že štôlňa je v malej hĺbke pod zástavbou centra mesta bola vždy udržiavaná v dobrom technickom stave. Po ostatnej rekonštrukcii v r. 2001 bola obnovená tradícia návštev významných osobností spoločenského života do týchto priestorov. V roku 2003 bola sprístupnená aj pre verejnosť.
Približná dĺžka prehliadky je 90 minút.

Obsadenosť expozície:

Rezervačný formulár

Položky označené hviezdičkou sú povinné *

* * *
*
*
*
*
*  
*