01.04.2024 Výstava Unikli plameňom

Slovenské banské múzeum s potešením informuje, že v priestoroch Galérie Jozefa Kollára otvorí výstavu s názvom "UNIKLI PLAMEŇOM", ktorá predstaví zachránené vzácne minerály z historických rudných žíl Banskej Štiavnice. 

Táto výstava je živým svedectvom odvahy, solidarity a odbornosti, ktoré umožnili zachrániť časť našich neoceniteľných geologických zbierok po devastujúcom požiari 18. marca 2023.

Tento tragický deň požiar zničil mnohé budovy v centre Banskej Štiavnice. Zasiahol aj budovu Berggerichtu, ktorej správcom je Slovenské banské múzeum. Výsledkom boli nevýslovné škody na budovách a pre múzeum nenahraditeľná strata časti vzácnych geologických zbierok. „V súvislosti s požiarom sa mnoho hovorí o výtvarných prácach, archeologických a architektonických objavoch a podobne. Ale požiar spôsobil hrozné škody na geologických zbierkach. Časť z nich je nenávratne zničená a ich náhrada už prakticky nie je možná,“ hovorí kurátor výstavy Peter Jancsy. Celkový stav škôd na zbierkovom fonde bude známy až po ukončení mimoriadnej revízie a bude závisieť aj od miery úspešnosti konzervátorských zákrokov v mineralogických laboratóriách v Národnom múzeu v Prahe (cca 250 vzoriek). Všetkým organizáciám aj jednotlivcom, ktorí pomáhali pri zachraňovaní zbierok, patrí zo strany Slovenského banského múzea srdečná vďaka. Aj napriek tragickej udalosti, má Slovenské banské múzeum stále čo ponúknuť svojim návštevníkom. Táto výstava prezentuje klenoty banskoštiavnického podzemia. Jej súčasťou sú aj exponáty, ktoré doteraz ešte neboli výstavne prezentované“, doplnil Jancsy.

"UNIKLI PLAMEŇOM" je výstava minerálov zbierkového fondu Slovenského banského múzea, ktoré pochádzajú z rudných žíl Banskej Štiavnice. Výstava je len čiastočnou náhradou bývalej expozície minerálov, miestnych klenotov nerastnej ríše.

Slovenské banské múzeum pozýva všetkých návštevníkov, aby prišli a osobne zažili túto jedinečnú výstavu, ktorá je svedectvom nezlomnej vôle a spolupráce. "UNIKLI PLAMEŇOM" je otvorená pre verejnosť od 3. apríla 2024 v priestoroch Galérie Jozefa Kollára. Príďte objaviť krásu zachránených klenotov.

Článok môžete komentovať ...