22.10.2020 Výstava TOTO! je Kabinet ilustrácie XIII., 23.10.2020-10.1.2021

Výstava ilustrácií Vladimíra Krála v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici.

Slovenské banské múzeum- Galéria Jozefa Kollára a TOTO! je galéria srdečne pozývajú na výstavu TOTO! JE KABINET ILUSTRÁCIE XIII. – VLADIMÍR KRÁL , ktorá bude sprístupnená

23. októbra 2020 o 15:00 hod., Nám. Sv. Trojice 8, Banská Štiavnica.

Keď čítate knižku, ktorú Vladimír Král ilustruje, je to akoby ste prišli do divadla. Fakt. Postavy sa pohybujú medzi kulisami, všetko – zvieratá, ľudia aj veci – sa v nich tak nejako logicky vrství, v svojskom systéme. Každý jeden obrázok, každá figúra by sa pokojne dali rozložiť na detaily, ako skladačka. Zdá sa vám, že by ste mohli odmontovať ruky, uši, topánky a poskladať nanovo. K príbehom aj k deťom, ktoré si ich čítajú, je hm... ako to povedať? Jemný a úctivý. Neprekračuje ich hranice, ide po prvej signálnej fantázii, trpezlivo v rytme textu. Robí ho zrozumiteľnejším pre všetky deti, aj pre tie, čo knižky veľmi nemusia. Dynamiku nevytvára rýchlymi ťahmi, ale farbami. Plné plochy, hrejivé odtiene, ťahané od kraja po kraj. Všetko v tých jeho knižkách je také pohodové. Dobre sa čítajú pod perinou, dobre sa do nich pozerá.

Originály týchto ilustrácií stojí za to vidieť.

Výstava bude sprístupnená do 10. 1. 2021 v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici.

Kontakt: galeria@muzeumbs.sk, maria.rojko@gmail.com, www.muzeumbs.sk, www.totojegaleria.sk

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.