31.08.2016 Výstava Jana Farmanová-Esencie, 17.6.-25.9.2016,Galéria Jozefa Kollára

Maliarka JANA FARMANOVÁ/*1970/ patrí k tým osobnostiam, ktoré umeleckú tvorbu bytostne potrebujú a nevzdajú sa jej za žiadnych životných okolností. Naopak je im celoživotným korením a poľom pre reflektovanie, experimentovanie a kultivovanie svojej vízie sveta. Hoci Farmanová ukončila štúdiá v období, ktoré voči “klasickej“ maľbe nebolo jednoznačne priaznivé, a následne sa z centra vrátila do rodnej Nitry, jej tvorba od počiatku sleduje vzostupnú trajektóriu a dnes je medzinárodne reflektovaná.

Výstava ESENCIE predstavuje voľný kurátorský výber z viacerých maliarskych cyklov a tematicko-časových celkov. Nepodlieha žiadnej racionálnej konštrukcii a jej intuitívna podoba je podriadená hlavne harmonickému celku výstavy, ktorá má aj do náročného priestoru štiavnickej Galérie Jozefa Kollára, vniesť esencie – koncentrované a špecifické výťažky – príchute, vône, atmosféru a vyžarovanie malieb Jany Farmanovej, takým spôsobom, aby opantali zmysly, v duchu umelecky zachytenej, prirodzene podmanivej ženskej krásy.

Práve ŽENA, jej životná perspektíva, premeny a “ženské rituály” sú konštantou Farmanovej tvorby. Zobrazuje túto odvekú a zároveň výsostne aktuálnu tému bez kritického ostňa alebo afektívneho zveličenia. Špecifická ženskosť jej postáv – ideálne ženské telo, pokojné no rafinované vyžarovanie, jemná až chladná erotizácia, je nielen premysleným, ale do veľkej miery intuitívnym konceptom jej malieb. Ťažisko aktuálnej výstavy tvoria veľké maliarske formy v podobe polpostáv a figúr, ktoré divákovi odopierajú svoju najcharakteristickejšiu časť tvár, doplnené – v protiklade – veľkými sugestívnymi tvárami mladých žien.

Kurátorka: Silvia L. Čúzyová

Kde: Galéria Jozefa Kollára, Nám. Sv. Trojice 8,Banská Štiavnica