03.10.2021 Timotej Kosmel - Piknik pri ceste

START UP

Vystavujúci autor: Timotej Kosmel
Kurátor: Matúš Novosad
Vernisáž: 8.10.2021, 18:00
Trvanie výstavy: 9.10. – 5.12.2021
Miesto konania: START UP, Galéria Jozefa Kollára, Nám. Sv. Trojice 8, Banská Štiavnica

Výstavný projekt Piknik pri ceste svojím názvom odkazuje na román bratov Strugackých, ktorý sa stal slávnym vďaka filmu Stalker. My by sme sa ale radi zbavili nánosu tohto populárnejšieho názvu a sústredili sa na pôvodné pomenovanie. To sa objavuje v jednej vete knihy ako pokrčenie plecami nad tým, ako mohla vzniknúť Zóna, miesto úplne sa vymykajúce pochopeniu. Podľa jedného hrdinu sa mimozemšťania na Zemi možno len na chvíľu zastavili počas svojej cesty a to, čo po nich zostalo – Zóna – je niečo ako “mimozemská varianta” odpadu po pikniku: uležaná tráva, vreckovky, obaly a cigaretové ohorky. Keď však obrátime perspektívu, ako takýchto cudzincov nás možno vidia prírodní aktéri, ktorí nezakopávajú o naše premyslené zbytky, ale o také, ktoré sú zanechané len z hlúpej nepozornosti. 

Projekt Piknik pri ceste má dva významy, ktoré sa preplietajú. Po prvé, Timotejove diela neboli vystavené inštitucionálnym podmienkam a táto výstava by mala byť pokusom overiť ich. Často vznikajú v lese, pri rieke v opustených budovách. Zničujúco na nich pôsobí príroda. Navyše, Timotej si taktiež určuje rôzne znepohodlnenia maľovania; reaguje na konkrétnu chvíľu dňa, plátno nie je rovné, bortí sa. Tvorí väčšinou veľkoformátové kusy plátien, alebo fólií, ktoré tam, kde vznikajú, nie sú celkom videné. Radi by sme ich preto na tejto výstave uvideli všetky a zbavené záhybov. Timotej zároveň tvorí menšie diela na papieri, grafiky a autorské knihy, často v spolupráci s inými umelcami a časozberne. Taktiež pomerne často tetuje, niekedy bez prípravnej kresby. 

Druhý význam projektu spočíva v pokuse obrátiť spôsob prehovoru o problémoch životného prostredia. Tvorba Timoteja Kosmela nie je tak celkom špinavá, ale skôr zašpiňujúca, tvoriaca stvrdnuté krehké zhluky, negatívna, je v nej prítomný strach z prázdna, je disonantná a zadúšajúca sa. Timotej tvorí s akousi radosťou zo špinenia, zároveň je schopný v okamihu zničiť veľké plochy, dlhé snaženia. Takto akoby Timotej prijímal a nechával cez svoje telo prejsť problémy, ktoré celkom nesublimuje, ale ponecháva rozorvané. V tomto osobne vidím ich hodnotu. O negatívnom by sme sa chceli pokúsiť „hovoriť” negatívne, podobne ako citát na začiatku knihy Piknik pri ceste: „Dobro musíš urobiť zo zla, pretože z ničoho iného už sa urobiť nedá“.

Odpad Timotej vníma v jeho paradoxnej komplexnosti: každý ho vytvára, ale schovávame a nechávame ho zmiznúť pred zrakom. Obraz je odsunutý, ale objekt zostáva, preto je otázne, ako bude pôsobiť obraz na hranici zničenosti, nedokončenosti či práve preplnenosti, ako odpad, “to nevidené”. Obtiažnou, ale hodnotnou vlastnosťou maľby je, že dokáže vytvoriť pocit “toto by nemalo existovať”. Odpad je zároveň obrazom nedostatku aj dostatku: len keď máme prostriedky môžeme tvoriť “nedostatok”.

Timotej Kosmel (1998) aktuálne študuje grafiku a tlač na Universität für angewandte Kunst vo Viedni, predtým bol na soche a maľbe na VŠVU. Je aktívnym členom občianskeho združenia Sirotinec, organizujúceho v Modre každý rok výstavu a malý festival. Diela vytvára často priamo na miestach, ktoré sú niečím pošpinené. Vytvára množstvo grafík, autorské knihy, často so spoluúčasťou druhých, a tetuje. 

Matúš Novosad (1992) je v súčasnosti doktorandom na dejinách a teórii umenia na VŠVU. Venuje sa princípom maľby, ktorú predtým študoval v Ateliéri Mal+by doc. Klaudie Kozsiby. Píše o maľbe v Kolíne, Guidovy Renim alebo Mednyánszkom. Tvorí práce na papieri a UV tlače na plátne.

Text: Matúš Novosad

Foto: L. Lužina

Článok môžete komentovať ...