04.06.2024 Pozvánka na exkluzívnu prehliadku s prednáškou "Osudy historického kompresora"

Podujatie sa uskutoční 15. júna 2024 o 15:00 hodine v priestoroch Banského múzea v prírode.

Banské múzeum v prírode pri príležitosti osláv svojho 50. výročia pozýva všetkých priaznivcov histórie a kultúrneho dedičstva na jedinečnú prehliadku s prednáškou s názvom "Osudy historického kompresora". Podujatie sa uskutoční 15. júna 2024 o 15:00 hodine v priestoroch Banského múzea v prírode, v kompresorovni pri ústí štôlne Bartolomej.

Bude to výnimočná príležitosť vidieť zblízka jeden z najzaujímavejších technických exponátov múzea. Pochádza zo strojárne Pokorny & Wittekind z Frankfurtu nad Mohanom. Aktuálne nie je sprístupnený v rámci prehliadkového okruhu. Počas prednášky zaznejú mnohé zaujímavé informácie, ktoré priniesli najnovšie výskumy. Riaditeľ Slovenského banského múzea, Peter Zorvan, hovorí o tejto jedinečnej udalosti: „V tento deň výnimočne otvoríme dvere kompresorovne a sprístupníme tento vzácny kompresor, ktorý bol dlhé roky súčasťou banského priemyslu na Slovensku. Toto podujatie nám umožní zdieľať s našimi návštevníkmi nielen technické detaily, ale tiež historický kontext, ktorý kompresor sprevádzal počas jeho dlhej služby. Veríme, že takéto hlboké ponorenie do minulosti obohatí našich návštevníkov a zvýrazní význam ochrany našej kultúrnej a technickej minulosti.“

Kompresor, inštalovaný pôvodne v roku 1917 v Hnilčíku, prešiel počas svojej služby dlhú cestu, predtým, ako našiel svoje aktuálne miesto v Banskom múzeu v prírode. Na prehliadke sa návštevníci dozvedia o jeho osudoch, ako aj o procese jeho zachovania a reštaurovania a o jeho používaní a význame v histórii banského priemyslu. Bude možné sa zapojiť do diskusie a položiť otázky. Prednášať bude Lukáš Patera zo Slovenského banského múzea: „Pri skúmaní osudu kompresora sme zistili naozaj zaujímavé nové skutočnosti, o ktoré by sme chceli pri tejto príležitosti podeliť“. 

Táto udalosť je významná nielen pre odborníkov a nadšencov histórie, ale ponúka zaujímavý a vzdelávací zážitok pre celé rodiny a verejnosť všetkých vekových kategórií. 

Vstup na podujatie bude voľný. Tešíme sa na vašu návštevu a spoločné objavovanie skrytých pokladov našej histórie.

Článok môžete komentovať ...