04.05.2023 Noc múzeí a galérií 2023 v SBM

Pozývame do Banského múzea v prírode, Kammerhofu a Starého zámku už v sobotu 13. mája 2023 od 15:00 do 21:00 hod.

Banské múzeum v prírode ponúkne počas Noci múzeí a galérií 2023 stretnutie s baníkmi. Počas stretnutia sa dozviete ako sa v bani skutočne pracovalo, dozviete sa o vývoji banských prác a o osobných skúsenostiach z práce baníka. Stretnutie s baníkom sa uskutoční dvakrát za hodinu a témami budú banská koľajová doprava, banské nakladače, úpravníctvo a banské výťahy. Pre rodiny s deťmi je pripravený Hravý skanzen - spoznávanie expozície pomocou hry (hrací plán).

V ponuke budú aj predĺžené prehliadky bane (podzemia), ktoré je potrebné si rezervovať vopred a nie sú súčasťou vstupenky na podujatie Noc múzeí a galérií 2023.

Hlavný komrskogrófsky úrad v Banskej Štiavnici v 17.storoči preberal do svojej správy čoraz viac banských diel, čo si vyžadovalo aj personálne posilnenie ich správy. V dôsledku rozmachu ťažby v banskoštiavnickom revíri, ale aj s úpadkom v kremnickej a banskobystrickej oblasti pristúpila Mária Terézia k reforme banskej správy s dôrazom na zvýšenie starostlivosti a odborné vedenie banských a hutných prevádzok. V r.1747 vydala inštrukciu, ktorou od základu zmenila štruktúru úradu hlavného komorského grófa. Vzhľadom na vydanú inštrukciu hlavný komorský gróf vypísal výberové konanie, ktorého sa môžete zúčastniť v Banskej Štiavnici už 13. mája 2023 od 15:00 hod. v Kammerhofe. Skúšajúcou bude samotná Mária Terézia.

Starý zámok ponúka komentované prehliadky až do 21.00 hod. Vstupy budú organizované a so začiatkom o 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00 a posledný vstup o 20:00 hod.

Podzemie, banské diela a práca baníkov sú základom historického a kultúrneho bohatstva, na ktorom sa vybudovalo mesto Banská Štiavnica a jeho okolie. 

Slovenské banské múzeum chce verejnosti počas medzinárodného podujatia Noc múzeí a galérií sprístupniť expozície zameraná na históriu baníctva, aby tak poukázalo na podstatu, prečo sa územie Banskej Štiavnice s priľahlými obcami stalo súčasťou svetového dedičstva UNESCO. 

Tento rok oslavujeme 30. výročie zápisu Banskej Štiavnice a lokality do zoznamu svetového dedičstva. Podujatie v skanzene je súčasťou osláv tohto výročia.

Srdečne vás pozývame!

Článok môžete komentovať ...