20.06.2016 Konferencia Etnológ a múzeum, 21.-23.jún 2016,Starý zámok

Etnológ v teréne-k prameňom poznania XX. ročník konferencie Etnológ a … Continue reading

Etnológ v teréne-k prameňom poznania

XX. ročník konferencie Etnológ a múzeum

21.-23.jún 2016, Rytierska sála,Starý zámok

Info: 045/6949481, etnolog@muzeumbs.sk

Terénny výskum a využívanie metódy oral history patrí k základným prameňom výskumu života v minulosti a teda aj kontextov života múzejných zbierkových predmetov. O zbierkových predmetoch a spôsoboch ich užívania sa najviac dozvedáme od ich pôvodných majiteľov. Práve od nich sa dozvedáme najviac o spôsobe využitia čohosi už dnes zabudnutého, od ľudí, ktorí boli s predmetmi, piesňami, tancami či udalosťami zrastení celý život. Sme však pri výskume minulosti metódou orálnej histórie dokonalí profesionáli? Uvedomujeme si jej nástrahy a úskalia? Vieme správne spracovávať zhromaždené dáta? Poznáme legislatívne kontexty ich archivácie? Ako riešime problémy orálno-historického výskumu v múzejnom prostredí? Ako sa to robí v špecializovaných inštitúciách a ako postupuje tretí sektor? Považujeme orálno – historický výskum každodennosti druhej polovice 20. storočia a súčasnosti za plodný?

Organizátori:

Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica