24.01.2023 FINISÁŽ VÝSTAVY Stroj, ktorý zmenil svet: Príbeh „ohňového stroja“ Isaaca Pottera

Slovenské banské múzeum v spolupráci so Slovenským banským archívom pozývajú na FINISÁŽ VÝSTAVY Stroj, ktorý zmenil svet: Príbeh „ohňového stroja“ Isaaca Pottera spojenú S KOMENTOVANOU PREHLIADKOU s autorom výstavy Petrom Konečným.

Slovenské banské múzeum v spolupráci so Slovenským banským archívom pozývajú na FINISÁŽ VÝSTAVY Stroj, ktorý zmenil svet: Príbeh „ohňového stroja“ Isaaca Pottera spojenú S KOMENTOVANOU PREHLIADKOU s autorom výstavy Petrom Konečným v sobotu 28.1.2023 o 14.00 hodine v budove Berggericht na Trojičnom námestí v Banskej Štiavnici. 

Výstava bola oslavou 300. výročia postavenia prvého atmosférického parného stroja v strednej Európe. Anglický konštruktér Isaac Potter v roku 1722 postavil parný stroj na odčerpávanie vody zo šachty Althandel v Novej Bani, čím pomohol vyriešiť najpálčivejší problém doby pri ťažbe drahých kovov. Začala sa éra využívania parnej energie u nás.

Interaktívna výstava mapuje vzrušujúce začiatky používania atmosférického parného stroja a vtiahne do deja revolučných technických zmien v 18. storočí. Zoznámi s princípmi fungovania priemyselného zázraku, ktorý uľahčil náročnú prácu baníkov a výrazne ovplyvnil osud nášho baníctva ale i celej európskej civilizácie. Príbeh ohňového stroja je nevšedným svedectvom doby, keď sa Banská Štiavnica stala pýchou cisárskeho dvora a dostala sa na vrchol prosperity a rozvoja.

Výstava potrvá do konca januára 2023 a následne poputuje do Novej Bane.

Výstavu autorsky pripravil Mgr. Peter Konečný, PhD. v spolupráci s Ing. arch. Igorom Czielom, Ing. Branislavom Meresom, PhD., Ing. arch. Ivetou Chovanovou, za SBM s Mgr. Zuzanou Denkovou, PhD., Mgr. Adrianou Matejkovou, PhD., Ing. Lubomírom Lužinom, za SBA s Mgr. Milanom Palouom. 
Technická realizácia výstavy: Správa budov, produkcia výstav a expozícií SBM a Dokumentačné centrum SBM.

Partneri výstavy: Nadácia Carmeuse Slovakia, s.r.o., Danucem Slovensko a.s., KSR - Kameňolomy SR, s.r.o., Slovenské združenie výrobcov kameniva, EUROVIA - Kameňolomy, s.r.o., VSK MINERAL s.r.o., Metso Outotec Czech Republic, s.r.o., OZ Althandel.

Mediálny partner: Štiavnické noviny

Všetkým ďakujeme.

Článok môžete komentovať ...