22.10.2021 DUŠIČKY Z NOVÉHO ZÁMKU

Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica (SBM) pozýva na podujatie DUŠIČKY Z NOVÉHO ZÁMKU
Banská Štiavnica, Nový zámok, sobota 30.10. 2021, 17.00 – 21.00

Nový zámok, historický renesančný objekt, dominanta Banskej Štiavnice. Objekt v minulosti slúžil ako strážny objekt „vartovka“. Preto bol dômyselne situovaný na návrší s výborným výhľadom na okolie.

Slovenské banské múzeum pozýva návštevníkov do večerného Nového zámku, aby si vychutnali sviatočný výhľad na priľahlé „dušičkovo“ rozžiarené cintoríny. Obľúbené podujatie múzeum realizuje od roku 2014.

PROGRAM  PODUJATIA

1. 17. 00 / Vizitkár osobností , výstava kolekcie fotografií náhrobníkov osobností, ktorí sú na priľahlých cintorínoch pochovaní
  2. 17.00  / Epidémie a choroby banskoštiavnických baníkov v 18. storočí, prezentácia historičky  Mgr. Lucie Krchnákovej, PhD.
  3. 17.00 – 21.00 / Labyrint SVETLA, svetelná inštalácia na nádvorí zámku v koncepcii Ivana Slovenčáka  a študentov Školy umeleckého priemyslu.
  4. 17.00 – 21.00  / DUŠIČKOVÁ VYHLIADKA z najvyššieho poschodia Nového zámku

Kurátorom komornej výstavy  Vizitkár osobností je historik múzea PhDr. Daniel Harvan. Vystavené fotografie náhrobníkov osobností budú doplnené o ich profilové medailóny.

Historička Mgr. Lucia Krchnáková, PhD. sa vo svojej vedeckej činnosti programovo zameriava na výskum špecializovanej lekárskej starostlivosti o baníkov v historických banských lokalitách. V prezentácii okrem iného predstaví aj profil Karola Otta Mollera (1670 – 1747) banskobystrického a stoličného lekára, zakladateľa lekárnickej školy.

Svetelná inštalácia Labyrint SVETLA bude zážitkovým prekvapením. Inštalácia motivovaná fenoménom labyrintu, ktorý svojim tvarom, peripetiami, jedným vchodom a východom evokuje ľudské putovanie životom. Mgr.art. Ivan Slovenčák sa venuje maliarskej autorskej tvorbe s presahmi do inštalácií a objektov. Ako pedagóg pôsobí na Škole umeleckého priemyslu v Banskej Štiavnici.

Vstupné na podujatie je 2€.

S FINANČNOU PODPOROU BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA

Kontakt: Iveta Chovanová, Centrum komunikácie, marketingu a zelených inovácií SBM, chovanova.iveta@muzeumbs.sk, 0907 076 645

Udalosť: https://www.facebook.com/events/681319543257686