10.02.2018 ,,DOBRÉ ČASY”

1.december 2017-predĺžené do 10.februára 2018 Galéria Jozefa Kollára, Nám. Sv. Trojice 8,Banská Štiavnica

Mária Terézia bola výnimočná panovníčka. Žena v správnom čase na správnom mieste. Konečne, po viac ako 150. rokoch strádania počas tureckej okupácie, nastal čas rozvíjať a zveľaďovať monarchiu. Nielen hospodársky, ale aj kultúrne. Vďaka tereziánskym reformám a podpore rozvoja banskej ťažby v stredoslovenskej banskej oblasti, sa v Banskej Štiavnici v 18. storočí naštartovala etapa konjuktúry. Ruka v ruke s rekordmi v ťažbe striebra, s rozvojom progresívnej banskej techniky, sa darilo aj barokovému umeniu. Razantne, pompézne a elegantne – s atribútmi barokového slohu. Umeleckú tvorbu v regióne špecificky ovplyvňoval fenomén živej baníckej kultúry.

Výstava DOBRÉ ČASY predstaví kolekciu /najmä/ barokových diel z depozitára umelecko – historickej zbierky múzea. Návštevníci okrem iného uvidia obrazy Antona Schmidta, Johanna G.D. Grasmaira, ale aj najstaršie známe grafické listy s námetom areálu Banskoštiavnickej kalvárie a výber z kolekcie zreštaurovaných barokových obrazov a plastík so sakrálnou tematikou.

Výstavný projekt je venovaný 300. výročiu narodenia Márie Terézie.
Slovenské banské múzeum-Galéria Jozefa Kollára, Námestie Sv. Trojice 8,
Info: galeria@muzeumbs.sk, 045 691 34 31