22.09.2023 Dni kultúrneho dedičstva - 30 rokov UNESCO, 21.9.2023

21.9. sme si pripomenuli 30.výročie zápisu Banskej Štiavnice a technických pamiatok okolia na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Program odštartovala  komentovaná prehliadka historickým centrom Banskej Štiavnice, ktorá bola ukážkou dobrých aj zlých príkladov ochrany pamiatok v oblasti obnovy, údržby a prevádzky. Touto prehliadkou nás previedol architekt Pavel Fabian. Poukázal na mnoho faktorov, ktoré sa spolupodieľajú na výslednej kvalite pamiatkovej obnovy.

Po prehliadke nadviazala diskusia v Galérii Jozefa Kollára. Téma diskusie sa opierala o potrebu a zásadný význam preventívnej ochrany a údržby pamiatok. K Pavlovi Fabianovi sa pri diskusii pripojili spíkri: architektka a pamiatkarka Uršuľa Ivanová a Ivan Farárik, člen tímu Odboru preventívnej údržby pamiatok Pamiatkového úradu SR - Pro Monumenta. Neformálna debata otvorila aj viacero ďalších problematických okruhov, ale aj inšpiratívne námety, ktoré by mohli prispieť k zvyšovaniu povedomia o kultúrnom dedičstve.