19.10.2020 120 rokov múzejníctva v Banskej Štiavnici, X.

Numizmatický zbierkový fond je súčasťou zbierky Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici a aktuálne spravuje takmer 8 000 kusov zbierkových predmetov. Zloženie fondu je klasické, nájdeme v ňom mince, bankovky, medaily, plakety, vyznamenania i odznaky a to od starovekých rímskych mincí až po medaily a odznaky z 21. storočia.

Prehľad najvzácnejších zbierkových predmetov

1. Strieborná medaila banskoštiavnického ťažiara a mešťana Ulricha Reuttera a jeho manželky Anny. Vytvoril ju v Kremnici v roku 1601 Joachim Elsholtz.
  2. Prospechové medaily z Banskej školy v Banskej Štiavnici odovzdávané najúspešnejším študentom. Medaily boli razené zo zlata a striebra vo viedenskej mincovni, ale razili sa aj bronzové exempláre, ktoré mali skôr pamätný charakter. Neskôr sa vo viedenskej mincovni razili aj bronzové novodobé kópie týchto medailí. V zbierke múzea sa zachovali medaily z odborov baníctvo, meračstvo, skúšobníctvo i mincovníctvo. Medaily majú na averze poprsie cisárovnej Márie Terézie a reverzy sa líšia podľa odborov. Na medaily z odboru baníctvo sú znázornené banské gáple, vchod do štôlne a prierez banského diela, na meračskej sú traja banskí merači s meracími prístrojmi a plánmi, skúšobníckej sú laboratóriá s váhou, nákovou, kladivom, pecou, atď. a mincovníckej je raziaci stroj balanciér roztáčaný minciarom a iný minciar, ktorý vkladá medzi razidlá kovové platničky. Medaily vytvoril Matej (Matthias) Donner, absolvent Akadémie výtvarných umení vo Viedni, ktorý od roku 1734 pracoval vo viedenskej mincovni.
  3. Zlatá medaila udelená v roku 1843 Komorskogrófskemu úradu v Banskej Štiavnici. Medailu udelil Uhorský priemyselný spolok a vytvoril ju Karl Radnitzky (1818 – 1901), viedenský medailér a sochár.
  4. Bronzová medaila z roku 1892 venovaná otvoreniu novej budovy Akadémie. Na averze má vyobrazenú samotnú budovu. Autorom medaily je kremnický naturalizovaný medailér Karol (Karl) Gerl.
  5. Pamätná razba venovaná dokončeniu Voznickej dedičnej štôlne v Banskej Štiavnici vydaná v roku 1878 panovníckym dvorom ako špeciálna pamätná minca. Nejde o medailu, pretože razba má nominálnu hodnotu zlatníka (Gulden), ktorá sa rovnala poltoliaru. Vyrazená bola v kremnickej mincovni a múzeum opatruje jeden medený a jeden zlatý kus. Cena zlatníka je v podstate nevyčísliteľná (jeden z exemplárov bol v Prahe v roku 2018 vydražený za 13,2 milióna Kč /528 000 eur/). Autorom mince je Jozef Tautenhayn pracujúci od roku 1862 vo viedenskej mincovni (absolvent Akadémie výtvarných umení vo Viedni i tamojšej Ryteckej akadémie).
  6. Bronzová medaila z roku 1873 vydaná pri príležitosti svetovej výstavy vo Viedni a zároveň venovaná 25. výročiu vlády cisára Františka Jozefa I. Tento exemplár je medailou za zásluhy. Komu bola medaila udelená, nie je známe. Medaila bola razená vo Viedni, autorom averzu je Josef Tautenhayn a reverzu Karl Schwenzer (1843 – 1904), württemberský dvorský medailér a zamestnanec mincovne v Stuttgarte.
  7. Bronzová medaila z roku 1900 zo svetovej výstavy v Paríži. Medaila bola udelená výstavnej expozícii, na ktorej sa kolektívne prezentovali všetky uhorské bane. Tvorcom medaily je Jules-Clément Chaplain (1839 – 1909), vynikajúci francúzsky sochár a medailér.
  8. Banský výplatný znak z Banskej Štiavnice z roku 1675 a zo Smolníka z roku 1696. Múzeum uchováva sedem exemplárov z rôznych banských miest, najmä však z Banskej Štiavnice. Znaky sú medené a pravdepodobne boli vyrazené v kremnickej mincovni, prípadne si ich jednotlivé podniky vyrobili sami v kováčskych dielňach. Banské výplatné znaky (Zeichnen, Bergwerksmünzen) sa používali medzi 16. a 18. storočím ako náhradné obeživo na výplatu miezd banským robotníkom. V Banskej Štiavnici je známych deväť základných typov banských výplatných známok, spolu s variantmi je ich šestnásť. Najstaršie pochádzajú z roku 1660, no zrejme sa používali aj predtým.
  9. ½-mahbub razený v roku 1845 v Osmanskej ríši (rok 1223 podľa islamského kalendára), jedna z troch zlatých tureckých mincí v zbierke múzea.

Voľne vybrané z príspevku Zbierka numizmatiky (medailí) – zhodnotenie (pracovný názov) autora Daniela Haasa Kianičku z NBS – Múzea mincí a medailí Kremnica, ktorý bude uverejnený v najbližšom čísle Zborníka Slovenského banského múzea. Z textu vybrala Zuzana Denková, kurátorka numizmatického zbierkového fondu.