28.03.2019 TOTO! JE KABINET ILUSTRÁCIE VIII.-JAN TROJAN, 6.4.-16.6.2019, Galéria J. Kollára.

Výstava ilustrácií od autora Jana Trojana.

V kabinete chémie sa miešajú vône a pachy, v prírodovednom kabinete zasa čosi rastie a niečo zaliate v skle tróni vo vitríne. V kabinete jazykov sa povaľujú kopy kníh a v kabinete hudobnej výchovy, tam zasa znie množstvo zvukov. Čo sa však deje v kabinete ilustrácie? Hm... tam sú uložené príbehy s obrázkami. Čakajú na to, kedy sa na ne pozriete a poviete: „TOTO!“ Toto som už videl. Toto si pamätám z knižky...

Jana Trojana dobre poznáme z knižiek pre deti – stačí si spomenúť na Kocúra v čižmách od bratov Grimmovcov, na útle formáty Ako šlo vajce na vandrovku a Červená čiapočka alebo na Tartarinove dobrodružstvá Alphonse Daudeta či dobrodružstvá Jerryho z ostrovov od Jacka Londona. Ilustroval však aj pre dospelých – humoresku Traja muži v člne od Jerome Klapka, historickú feériu Antona Vantucha Príbeh o Jane z Arcu alebo zádumčivý príbeh Matthewa G. Lewisa Mních.

Tie ilustrácie spája už z diaľky poznateľný maliarsky rukopis (autor vytvára doslova “obrazy v knihách”), ale aj jasná, čitateľná línia, ktorá bez zbytočných detailov “stavia”, konštruuje v mysli čitateľa to, čo sa v príbehu deje, aké tváre majú jeho hrdinovia, ako vyzerá priestor. Štylizáciou vytvára vizuálnu ilúziu. Čítate a máte pocit, že sa naozaj nachádzate v priestore a čase, v ktorom príbehy vznikli. 

JAN TROJAN (1935 – 2000) študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave, v štúdiu pokračoval v ateliéroch profesorov Dezidera Millyho, Vincenta Hložníka a Petra Matejku na Vysokej škole výtvarných umení.  Vo svojej tvorbe sa venoval knižnej ilustrácii pre deti aj pre dospelých, maľbe, kresbe, tvorbe art protisov a návrhov na poštové známky. Za svoju tvorbu získal viaceré ocenenia v súťaži Najkrajšie knihy roka, Cenu za ilustrácie na Bienále grafiky v Brne, Cenu Ľudovíta Fullu, ako aj cenu Najkrajšia poštová známka roka za návrh známky k 50. výročiu OSN.

Tak sa príďte pozrieť!

Výstava Jana Trojana (TOTO! Je Kabinet ilustrácie VIII.) v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici sa začína 6. 4. 2019.

Výstava potrvá od 6. 4. do 16. 6. 2019.

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Partneri výstavy: FPU – Fond na podporu umenia, TOTO! – kultúrne ihrisko o.z. (TOTO! je galéria)

Článok môžete komentovať ...