23.11.2021 Výstava Putti: Emblémy lásky & slávy

Výstava sa sústredí na detské anjelské figúry tzv. putti a bude situovaná do nového priestoru galérie - PIEDESTÁL na II. poschodí.

Kurátorka: Mária Janušová
Vernisáž: 17.12.2021, 18:00
Trvanie výstavy: 18.12.2021 - 4.12.2022
Miesto konania: PIEDESTÁL, Galéria Jozefa Kollára, Nám. Sv. Trojice 8, Banská Štiavnica
---------------------------------
Slovenské banské múzeum - Galéria Jozefa Kollára vás srdečne pozýva na vernisáž výstavy “Putti: Emblémy lásky a slávy” v kurátorskej koncepcii Márii Janušovej, ktorá sa uskutoční v piatok 17. decembra 2021 o 18:00. Výstava bude situovaná do nášho nového priestoru PIEDESTÁL na II. poschodí galérie, ktorý bude zameraný na predstavovanie zbierkových predmetov Slovenského banského múzea.

Výstava sa sústredí na detské anjelské figúry tzv. putti. I keď tieto postavy poznáme predovšetkým z barokovej sakrálnej tvorby, v umení sú prítomné už od staroveku. Eros či Cupid, symbol radosti, rozkoše a erotiky, sa v období baroka v rámci protireformačných snáh mení na Putto a slúži na slávu Boha. Výstava v Galérii Jozefa Kollára bude pozostávať z putti, ktoré pochádzajú zo zbierok Slovenského banského múzea a poukáže na rozporuplnosť či premeny poslania týchto figúr v kontexte dejín umenia. Diela budú nainštalované v atmosférickej inštalácii, preto veríme, že výstava poskytne divákovi o to intenzívnejší zážitok z umenia.

Partneri výstavy: Bubulákovo, Select, s.r.o. - metrový a bytový textil, Chateau Topoľčianky

Udalosť FB: https://www.facebook.com/events/433938718350130

Článok môžete komentovať ...