10.11.2016 Výstava Neobyčajné príbehy obyčajných vecí, od 4.decembra 2015, Starý zámok

Deväť príbehov. Obyčajných i neobyčajných. Množstvo pamiatok, desaťročia odpočívajúcich na policiach.

Deväť príbehov. Obyčajných i neobyčajných. Množstvo pamiatok, desaťročia odpočívajúcich na policiach starozámockého depozitáru. A ľudia, pôvodní majitelia, ktorí žili a pracovali v Banskej Štiavnici. Všetci zanietení pre svoje remeslo. My sme ich spojili príbehmi. Ľudí, ktorí už dávno nie sú medzi nami a pamiatky, ktoré zostali uchované a ktorým príbehy vdýchli nový život. Nehľadali sa ľahko. Príbehy aj ľudia. Skladali sme ich postupne, ako mozaiky spomienok. Sedeli sme spolu pri zapnutom diktafóne nad starými fotkami a spomínali na osudy predkov. Ale stálo to zato. Dnes vieme, ako vyzerala cukráreň u Adolfa Müllnera, poznáme osud tajomného cukrára z Talianska, ktorý svoje remeslo nadovšetko miloval a radšej odišiel pracovať inde akoby mal piecť podľa socialistických receptov. Našli sme jeho hrob na miestnom cintoríne a získali aj jeho obľúbenú „kuchárku“. A pamiatky? Staré dózy na cukríky, veľké i malé formy na čokoládové figúrky, koše na pečivo, stroje na želé a kolorit cukrárne zachytený na starých rodinných fotografiách. O kom hovoria ďalšie príbehy? Tu sú ešte dva. Jeden o pekárovi Antonovi Gregussovi, ktorý piekol najlepší chlieb v Štiavnici a podľa jeho syna, bol nielen zanieteným pekárom, ale aj inovátorom, ktorý s múkou robil také čary, že aj z potuchnutého obilia zo Sovietskeho zväzu dokázal upiecť dobrý chlieb. Druhý o Jánovi Truchlíkovi a jeho denníkoch s tajným písmom, ktoré sa nedarí prečítať, lebo chýba dešifrovací kľúč. Ján Truchlík, veľký milovník archeológie, si obsah svojich zápiskov vzal zo sebou na druhý svet. V múzeu však zanechal iné bohatstvo. Plody svojej vytrvalej práce na sitnianskom hradisku.

Ďalšie príbehy výstavy Neobyčajné príbehy obyčajných vecí sú pre Vás pripravené v podstrešných miestnostiach banskoštiavnického Starého zámku. 

Výstavný projekt v spolupráci so Slovenským banským múzeom autorsky pripravila za občianske združenie Iniciatíva za živé mesto Mgr. Zuzana Denková. Kompletný vizuál výstavy (architektonické i výtvarné riešenie vrátane grafiky výstavných panelov) autorsky pripravila Ing. arch. Iveta Chovanová. 

Tešíme sa na všetkých milovníkov štiavnickej histórie.

Výstavu podporilo Ministerstvo kultúry SR.
Vstupné: 0,50 €/osoba

Výstavu je možné navštíviť počas aktuálne platných otváracích hodín expozície Starý zámok a podľa platných opatrení COVID AUTOMATU. 
Viac informácií: staryzamok@muzeumbs.sk, 0456949472

Mgr. Zuzana Denková

PLAGÁT V PDF

Článok môžete komentovať ...