22.04.2021 NAJZELENŠÍ zbierkový predmet v Slovenskom banskom múzeu.

Našli sme ho! NAJZELENŠÍ zbierkový predmet v Slovenskom banskom múzeu. MALACHIT je súčasťou mineralogickej zbierky múzea.

Našli sme ho! NAJZELENŠÍ zbierkový predmet v Slovenskom banskom múzeu. MALACHIT je súčasťou mineralogickej zbierky múzea.
Opäť a nadšene sa spájame sa s platformou Museums For Future https://www.facebook.com/MuseumsForFuture/.  Svet potrebuje zelené múzeá #MuseumsGoGreen, ktoré prispievajú k aktívnemu dialógu o environmentálnych problémoch.  Iniciatíva vyhlásila ďalší medzinárodný „kurátorský súboj“ #KurátorskýBattle. Výzvu prijímame. Múzeá z celého sveta na Deň Zeme zverejňujú svoje „najzelenšie“ predmety #GreenstObject.
Nádherný  zelený minerál MALACHIT je zo Španej Doliny. Do zbierkového fondu ho už v roku 1935 získal Dr. František Fiala (1902–1983)  - prvý riaditeľ Štátneho banského múzea Dionýza  Štúra, ktoré sídlilo v Banskej Štiavnici. Minerál pochádza z unikátnej zbierky Samuela Bothára (1845–1915). Lekár, kustód, zberateľ, maturoval v Banskej Štiavnici. Medicínu študoval v Budapešti a vo Viedni. V rokoch 1872 – 1873 pôsobil ako zástupca primára „cholerovej“ nemocnice v Budapešti. Inšpiratívny, zanietený a charizmatický človek! Ako mestský lekár v Banskej Bystrici si našiel čas na angažovanosť. Bol zakladajúcim členom Mestského múzea v Banskej Bystrici. Ako dobrovoľník  sa aktívne zapájal do formovania zbierkového fondu a popularizácie kultúrneho a prírodného dedičstva. MUDr. Bothár svoju vzácnu zbierku minerálov (903 kusov!) šľachetne daroval múzeu. Dozaista by sa angažoval aj dnes, v čase klimatickej krízy.
Stála mineralogická expozícia Slovenského banského múzea je už otvorená. BANSKÁ ŠTIAVNICA, Berggericht, streda – nedeľa, 9.00 – 17.00.

#slovenske_banske_muzeum  #DeňZeme #GreenstObject  #banska_stiavnica