13.04.2016 Jozef Viktorián Pituk „SVETLO!“,13.apríl-12.jún 2016,Galéria Jozefa Kollára

Komorný výstavný projekt prestavuje výber z maliarskej tvorby všestranného umelca Jozefa Viktoriána Pituka /1906 – 1991/.

Štiavnický rodák vyštudoval budapeštiansku Akadémiu výtvarných umení. Pituka fascinovala   európska kultúra. Aj po skončení oficiálnych štúdií sa vzdelával, podnikal študijné cesty do cudziny. Zaujíma sa nielen o umenie starých majstrov, ale aj moderné smery výtvarnej avantgardy to začiatku 20. storočia – kubizmus, orfizmus, surrealizmus. Buduje si vlastný výtvarný rukopis. Vo Viedni stretáva svoju budúcu ženu, opernú speváčku Herthu. Harmonický vzťah dvoch umeleckých osobností vytváral zázemie pre ich intenzívnu umeleckú tvorbu.

Svetobežník Pituk sa rád a pravidelne vracal domov – do Banskej Štiavnice. Vychutnával si atmosféru letného mesta a denne tvoril. Práve výber malieb, ktoré vznikli počas jeho štiavnických dovoleniek aktuálna výstava „SVETLO!“ predstavuje verejnosti.

Kde: Galéria Jozefa Kollára, Nám. sv. Trojice 8, Banská Štiavnica

Vernisáž: 13.apríl 2016 o 15:00 hod.

Kedy: 13. apríl-12.jún 2016, utorok-sobota 8:00-16:00 (posledný vstup o 15:00 hod.)

Iveta Chovanová

www.muzeumbs.sk