30.11.2020 120 rokov múzejníctva v Banskej Štiavnici, XIII.

Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici  sprístupňuje svoj zbierkový fond prostredníctvom 7 expozícií v Banskej Štiavnici: Banské múzeum v prírode, Starý zámok, Nový zámok, Kammerhof- Baníctvo na Slovensku, Berggericht- Mineralogická expozícia, Galéria Jozefa Kollára, Štôlňa Glanzenberg a 1 expozície v Handlovej: Expozícia uhoľného baníctva na Slovenku (CESTA UHLIA). Od roku 1998 sa múzeum prostredníctvom projektu Škola v múzeu cielene venuje environmentálnej výchove a to realizovaním aktivít v Dielničke v Kammerhofe, Ekodielničke v Handlovej, Interaktívnom múzeu s Geobádateľňou v Mineralogickej expozícii a doplnkovými aktivitami v expozíciách.

Jednotlivé aktivity projektu formou tvorivých dielní, kurzov, prezentácií, vychádzok v teréne rozvíjajú vedomosti v oblasti regionálnej a environmentálnej výchovy. Podporujú estetické cítenie, manuálnu zručnosť, tvorivosť, inšpirujú k efektívnemu využívaniu prírodného i odpadového materiálu. Jednotlivé programy zároveň dopĺňajú a obohacujú učebné osnovy.
Projekt podporuje zmenu vnímania tradičného múzea a otvára priestor novej interaktívnej spolupráce verejnosti a múzea.

Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici v roku 2019 inovovalo expozíciu Kammerhof- Baníctvo na Slovensku, kde bola zároveň vytvorená Enviroučebňa so zameraním na environmentálne vplyvy baníctva na banskoštiavnický región. Rozšírená ponuka vzdelávacích programov bude zameraná najmä na unikátny kolobeh vody v historickej baníckej krajine - zrážky - zberné jarky - vodné kolesá, ako pohon čerpacích a ťažných strojov, úpravní a pod. - odvod vody do vodných tokov. Tento historický odkaz  vzdelávacie aktivity transformujú na problematiku šetrenia a viacnásobného využitia vody v súčasnosti. V ponuke budú aj nové programy, ktoré hravou formou upozornia na stále problematické separovanie a znižovanie množstva odpadu.

Podrobnejšie informácie o všetkých aktivitách Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici sa nachádzajú na nasledujúcom odkaze: https://www.muzeumbs.sk/sk/programy-pre-skoly.