Berggericht

KDE NÁS NÁJDETE

Adresa: Nám. sv. Trojice 6, 969 01 Banská Štiavnica

GPS súradnice
N – 48°27´34,30″
E – 18°53´33,30″

KONTAKT: geobadatelna@muzeumbs.sk, 045/692 05 36

Vstup do expozície: s lektorom každú celú hodinu

NOVINKA

Mineralogická expozícia je obohatená o interaktívne prvky- 3D pexeso, planetárium, zázračnú skrinku,…. Súčasťou expozície je aj GEOBÁDATEĽŇA, ktorá je pripravená pre všetkých, ktorí si zarezervujú vstup vopred.

Vstup do GEOBÁDATEĽNE je možný len prostredníctvom rezervácie vždy na celú hodinu a min. 3 dni vopred. Rezervácie-kontakt: geobadatelna@muzeumbs.sk alebo 045 692 05 36.

Expozícia sídli v národnej kultúrnej pamiatke Berggericht (bývalý banský súd) s bohatou históriou,  na Námestí Svätej Trojice, na úpätí vrchu Staré mesto (Glanzenberg). V tejto budove bolo v roku 1927 zriadené aj prvé slovenské banícke múzeum – Štátne banské múzeum Dionýza Štúra. Expozícia zaujme a poteší nielen mineralógov, geológov a zberateľov minerálov, ale aj všetkých priaznivcov prírody a prírodovedy.

Systematická prezentácia minerálov

Viac ako 400 rôznych druhov minerálov z lokalít celého sveta, ktoré sú usporiadané do súčasne platného taxonomického systému. Dôraz je kladený najmä na minerály zo Slovenska. Kritériom členenia minerálov do príslušných tried je ich chemické zloženie a vnútorná štruktúra.

Najvzácnejšie exponáty

Medzi rarity expozície patria napríklad vzorka hessitu z lokality Botes v Rumunsku, stefanit a polybazit z Hodruše a farmakosiderit z Novej Bane.

Minerály z typových lokalít Slovenska

Expozícia sa môže pochváliť veľmi peknými ukážkami minerálov, ktoré majú na Slovensku miesto svojho prvého popisu na svete. Napríklad sú to: hodrušit z Hodruše, euchroit, libethenit a mrázekit z Ľubietovej, hauerit z Vígľašskej Huty, tetradymit zo Župkova a vashegyit zo Železníka.

Holubníkové kremene a ametysty z Banskej Štiavnice

Hoci medzi verejnosťou rozšírené tvrdenie, že výskyt holubníkového (žezlového) kremeňa je takmer len výsadou Banskej Štiavnice, nie je pravdivé, relatívna hojnosť a mimoriadna kvalita vzoriek tohto typu kremeňa z banskoštiavnických rudných žíl a dutín sekundárneho kvarcitu ho zaraďuje medzi symboly Banskej Štiavnice. Nie náhodou je jeho zobrazenie aj súčasťou loga CHKO Štiavnické vrchy. Nádherné ukážky holubníkového kremeňa a ametystu sú ozdobou expozície.

Štôlňa Michal

V nádvorí budovy ústi štôlňa Michal, ktorá bola adaptovaná na pivničné priestory. Jedná sa o prekop na podložnú vetvu žily Špitáler, napájajúci sa na slednú chodbu po žile, ktorá však už pre návštevníkov nie je sprístupnená. Spojenie s ďalšou krátkou, na povrch ústiacou chodbou vytvára priestor majúci v pôdoryse tvar podkovy. Návštevník sa môže oboznámiť s horninovým prostredím, typickými spôsobmi výstuže používanými v baníctve a banskými vozíkmi – „huntíkmi“.

Približná dĺžka prehliadky je 45 minút

Sprevádzanie v cudzom jazyku – príplatok 9,00 €. 

Informačné centrum, predaj suvenírov a minerálov

V suteréne budovy Berggericht sa nachádza spojené Informačné centrum Mesta Banská Štiavnica a Slovenského banského múzea. Pracovníci tohto zariadenia poskytujú turistické informácie o Banskej Štiavnici a okolí, ako aj o jednotlivých expozíciách Slovenského banského múzea. Informujú o aktuálnych kultúrnych podujatiach, stravovacích, ubytovacích a dopravných možnostiach. Informácie sú podávané v slovenskom, nemeckom a anglickom jazyku. V ponuke je pestrý výber suvenírov, minerálov, reprezentačných publikácií a informačných materiálov.

Obsadenosť expozície:

Polia označené * sú povinné